Vlastnosti
laminátových plovoucích podlah

Jaké vlastnosti, výhody a nevýhody má laminátová podlaha?

Dřevěná podlaha, stejně jako jiné podlahy z přírodního materiálu je v některých prostorách, například historicky cenných budovách, nenahraditelná. Ovšem i laminátová podlaha je vedle přírodních podlah velmi oblíbenou podlahovou krytinou, a to bez ohledu na prostory, typ obydlí, nebo prostorové členění v domě. Některé vlastnosti jsou pro přírodní dřevo a laminát společné, některé vlastnosti má laminát lepší, u některých parametrů zase vyhrává přírodní produkt. V každém případě, ať už je volba podlahové krytiny jakákoliv, měl by výsledný dojem z nové podlahy být synergií pocitů klidného útulného domova a atraktivity moderního materiálu 21. století.


Pokud se však oprostíme od požadavku čistě přírodního produktu při volbě nové podlahy, zjistíme, že výhod laminátu je v porovnání například s dřevem mnohem více než nevýhod. Obecně jsou některé výhody laminátových plovoucích podlah shodné a to bez rozdílu výrobce, materiálu, nebo značky.

Výhody laminátových podlah

Na prvním místě je to rychlost pokládky. Těžko najdete v oblasti trvalé podlahové krytiny jinou variantu, která by instalaci „plovoučky“ překonala v úspoře času a tedy i v rychlosti prací při jejím položení.

 

Jako druhé hledisko můžeme uvést moderní design laminátové podlahy spolu s širokou nabídkou vzorů, modelů a tříd, ze kterých lze zkombinovat prakticky jakoukoliv podlahu. Je jedno, jestli je výběr určen do haly domu, do dětského pokoje, pracovního koutu, nebo do obývacího pokoje. Nevybrat si je vlastně i problém.

 

Další níže uvedené vlastnosti jsou již spíše výčtem výhod typických pro plovoucí laminátové podlahy, pokud je budeme porovnávat například s podlahami ze dřeva, nebo korku.

 

Za prvé je to nízká cena v porovnání s přírodními materiály. Pořídit si dnes po celé ploše domu dřevěnou podlahu je opravdu luxus, ale nechat si za zlomek této ceny instalovat laminát jen těžko rozeznatelný od dřeva je kompromisem přání a rozumu.

 

Tepelná vodivost a současně odolnost proti ohni. Tato důležitá vlastnost laminátovou podlahu předurčuje pro možnost položení podlahového topení, aniž by se přitom vyloučila i možnost zabudování krbu nebo krbových kamen do stejné místnosti domu.

 

Vysoká odolnost a současně dlouhá životnost laminátové podlahy je dalším velké plus tohoto materiálu. Laminát bez potíží snese velké zatížení těžkých knihoven nebo jiného nábytku, ani pojezd nábytku na kolečkách na jeho povrchu nezanechá stopy, jehlové podpatky nezničí jeho strukturu a podobně je tento materiál netečný i vůči slunečnímu záření. Barva a design se nezmění ani po vylití červeného vína, citronové šťávy nebo borůvkového kompotu. Běžně v domácnosti používané chemické přípravky také nezanechají na jeho vzhledu žádný negativní zásah.

 

Snadná údržba. Laminátový povrch se snadno čistí. Jeho povrchová struktura je uzavřená, nemá žádné póry, ve kterých by se usazoval prach a nečistoty. Současně je laminát antistatický, takže není problém na této podlaze spočinout spolu s notebookem například při podvečerním příjemném internetovém chatu s přáteli.

 

Samozřejmě vše co má své plusy má i své mínusy, výjimkou není ani laminátová plovoucí podlaha.

Nevýhody laminátové podlahy

Jako její hlavní nevýhoda bývá často zmiňována vyšší kročejová hlučnost. Tento problém je ale technicky řešitelný a v současné době jsou proto některé laminátové díly vybaveny podložkou silenzio, která tuto nevýhodu zredukuje až o padesát procent.

 

Další nevýhodou je malá odolnost na působení vody. Z toho důvodu není zrovna nejrozumnější volbou umísťovat tento druh podlahy například do koupelny nebo do jiných obdobně vlhkých prostor.

 

Nevýhodou pro někoho může být i to, že laminát je chladnější než dřevo. To ale může být v horkých letních dnech i výhoda. Někdy je opravdu k nezaplacení nechat si v horkých letních dnech díky chladnější podlaze lehce zchladit chodidla. Přitom bez rizika nachlazení z klimatizace a bez hluku ventilátorů. Tedy vše maximálně ekologicky.

 

Jako poslední nevýhoda by se dala uvést i nemožnost renovace podlahy například broušením, jako je tomu u dřevěného povrchu. Ovšem i tato nevýhoda se dá obrátit v plus. Špatně vybroušená podlaha, byť dřevěná, žádnému bytu na kráse nepřidá, zato rychlá výměna poškozeného místa laminátové podlahy je díky zámkovému spoji JUST clic! nebo UNIfit rychlým a efektním řešením. Právě tyto zámkové systémy jsou typické pro laminátové podlahy Egger.