Kam zvolit
laminátové plovoucí podlahy

Kam patří laminátová podlaha?

Napsat zcela autorativně, že do určitých míst se hodí jen laminátová plovoucí podlaha a nic jiného by byla hloupost, protože člověk, který je vnímavý vůči obytnému prostředí ve kterém žije, si většinou na základě svých zkušeností, pocitů, vkusu i finančních možností sám určí, jaká podlaha by byla pro jeho dům nebo byt nejvhodnější.
Nicméně bez toho, že bychom podceňovali své zákazníky, nebo se jim snažili vnutit vlastní názor, zde uvádíme pár bodů, kam v bytě nebo domě laminát dát a kam ne.  Uvedené příklady by mohly sloužit jako startovní body počátku rozhodování při zvažování typu podlahy, nebo naopak jako finální důvody konečného rozhodnutí, zda laminát v domě ano nebo ne.

Kam tedy položit laminátovu podlahu?

Dětské pokoje, dětské kouty

Laminátová podlaha, přesněji její povrch je velmi tvrdý a odolný proti otěru nejrůznějšími abrazivy přinesenými z ulice, hřiště nebo ze zahrady. Proto se její instalace hodí tam, kde převažují dětské aktivity. Tedy například do dětského pokoje, nebo do dětského koutu někde v obchodním centru.

Obývací pokoje, jídelny, domácí pracovny, kanceláře

Ze stejného důvodu se laminát uplatní v bytových prostorách, kde není zvykem se při příchodu zvenčí přezouvat, nebo kde je pravidelný pohyb lidí přicházejících z venkovních prostor. Pokud tedy jsou v rodině přezůvky a papuče považovány za přežitek a laminátová podlaha vyhovuje z hlediska designu, údržby a životnosti, není nad čím váhat.

Veřejně přístupné prostory

Pro veřejné prostory, jako jsou například učebny, školící místnosti, hotelové pokoje, prezentační nebo výstavní prostory a další místnosti, ve kterých pravidelně probíhají nejrůznější veřejné aktivity, je laminátová podlaha opět velmi vhodná nejen díky své odolnosti, ale i snadnosti údržby.

Výstavní prostory se stálou expozicí

Existují trvalé výstavní prostory, jejichž interiér musí zůstat stejný po mnoho let. Jsou to například expozice v rodištích významných osob, nebo jsou to domy postavené podle katalogu firem zabývajících se architekturou nebo stavebnictvím. Zde bývá interiér vyladěn do určité podoby, a to včetně doplňků a barevného vyladění stěn a podlah, aby buď navodil tu správnou komorní atmosféru expozice, nebo aby co nejlépe oslovil potencionální zákazníky, kteří mají zájem si postavit vlastní dům, a vyhovovalo by jim navržené architektonické řešení budoucího rodinného sídla. Laminátová podlaha na rozdíl od podlahy dřevěné ani po letech nemění vlivem slunečních paprsků svou barvu, takže vystavovatel nemusí mít obavy, že po čase dojde k výraznému narušení barevného ladění interiéru vystavovaného domu.

Domy, byty a další obytné místnosti s podlahovým vytápěním

Laminátová podlaha má ještě jednu skvělou vlastnost, totiž že velmi dobře vede teplo, ale přitom je vůči teplu odolná. To ji přímo předurčuje pro instalaci na podlahové topení a je jedno jestli se jedná o topení elektrické nebo teplovodní.

V kontextu výše uvedených vlastností laminátu je potřeba připomenout, že při výběru je dobré si zkontrolovat technické údaje vztahující se k vlastnostem kupované laminátové plovoucí podlahy.  Týká se to především klasifikace podlahy podle třídy zátěže, odolnosti laminátové podlahy na otěr a také je dobré věnovat pozornost údajům, jak byla podlaha vyrobena. Různý způsob výroby totiž ovlivňuje vlastnosti podlahy a její následné optimální využití.