Údržba a čištění
laminátových plovoucích podlah

Jak udržovat laminátovou podlahu?

Plovoucí podlaha z laminátu je díky použitému povrchovému materiálu velmi nenáročná na běžný úklid a údržbu. Při jejím udržování je však mít vždy na mysli, že se jedná o výrobek s velkým podílem dřeva. Dřevo slisované pod velkým tlakem totiž tvoří materiálovou bázi laminátových desek. Na tento povrch se nanáší fototapeta se vzorem, kterým se pak plovoucí podlaha bude v interiéru prezentovat. Jako ochrana tohoto vzoru se následně nanáší vrstva průhledného laminátu.

 

Tvrdý laminát chrání podlahu před mechanickým poškozením a neprodyšně uzavírá její povrch, a to i v případě, že podlaha není hladká, ale její povrch je stylizován do vzoru dřeva, kamene, kůže a dalších imitací přírodních struktur. Tato hradba laminátu je nutná také jako ochrana dřevěného jádra před působením povrchové vlhkosti. Protože se však dřevo s vodou nerado dlouhodobě “přátelí”, je nutno tuto vodní averzi respektovat i při pravidelné údržbě plovoucí podlahy. V opačném případě hrozí vyboulení podlahy, její zvlnění a v nejhorším případě, například při delším působení rozlité vody, bude nutná výměna lamel, nebo dokonce výměna laminátové plovoucí podlahy jako celku.

Zásady a pokyny pro správnou údržbu plovoucí laminátové podlahy

Pravidelnou očistu podlahy provádějte do sucha vyždímaným mopem, hadrem atd. Čím menší bude obsah vody v úklidové látce, tím lépe.

 

V žádném případě nevylévejte na podlahu vodu, nebo jinou tekutinu. Pokud se vám stane takováto nehoda, odstraňte louže z podlahy v co nejkratším možném čase.

 

Jestliže je plovoucí podlaha instalována v místnosti, kde hrozí rozlití tekutin, například v jídelně, kuchyni a podobných prostorách, ošetřujte po úklidu její povrch přípravkem na impregnaci spár.

 

Podlahu čistěte vždy ručně, pro úklid nepoužívejte strojové mycí mechanismy.

 

Při vytírání podlahy postupujte v podélném směru podlahových desek, zvlášť pokud je tento směr pokládky na podlaze vizuálně jasně patrný.

 

Dejte si pozor na mopy s kovovou nebo plastovou hlavou, která není dostatečně zakryta okolními třásněmi nebo nopy. Její tvrdý konec by vám mohl na povrchu podlahy způsobit nepěkné a těžko odstranitelné šrámy.

 

Pokud před vytíráním podlahy vysáváte prach a nečistoty, ze stejného důvodu zkontrolujte spodek sací hubice vysavače, jestli na ní nejsou přichyceny ostré předměty, kamínky, nebo jestli sama hubice není vlivem času a provozu natolik opotřebovaná, že by případné otřepy mohly způsobit oděrky v povrchu podlahy.

 

Chemické čisticí prostředky používejte jen ty, které jsou doporučené pro úklid plovoucích podlah. Ostatní běžná čistidla ji sice nepoškodí, ale po úplném zaschnutí mohou zanechat na podlaze nepěkné šmouhy.

Naše tipy

Stopy po černých gumových podrážkách odstraňte technickým benzínem.


Šmouhy po fixech a dalších psacích potřebách likvidujte lihem.


V žádném případě zdánlivě neodstranitelné skvrny nevybrušujte ani je neseškrabujte. Jakým způsobem je z podlahy odstranit se poraďte u obchodníka, kde jste podlahové desky koupili.


Pro případ výměny silně poškozených laminátových desek, si přikupte několik lamel navíc. Udržujte je na čistém a suchém místě. Pokud budete v budoucnu podlahu renovovat, určitě se vám tato investice vyplatí, protože za pár let už model se stejným vzorem, systémem zaklapávání a stupněm zátěže nemusíte na trhu sehnat.