Zátěžové třídy
laminátových plovoucích podlah

Jaké zátěžové třídy má laminátová podlaha?

Běžně používané plovoucí podlahy včetně laminátových se dělí na šest tříd podle jejich předpokládaného provozního zatížení. Číslo třídy je vždy uvedeno na obalu.

Třída klasifikace podlahy podle doporučené zátěže

Třídy 21 až 23 – První číslo říká, že se jedná o produkt vhodný do malých soukromých prostor. Druhé číslo označuje, jaké provozní zatížení podlaha vydrží. 21 – soukromé obytné prostory s menší náročností provozu (ložnice, domácí pracovny). 23 – soukromé prostory s vyšším provozem (obývací pokoje, kuchyně, schodiště).

 

Třídy 31 až 33 – První číslo upozorňuje na vhodnost pokládky ve veřejných prostorách jako například hotely, penziony a učebny. Druhé číslo má stejnou hodnotu jako u číselné řady “dvacet”, tedy zda je podlaha vhodná do pokojů pro hosty, nebo zda se může položit do provozně vytížené recepce.

Třída klasifikace podlahy podle odolnosti na otěr a obrus

Třídy AC1 – AC5 – Čím nižší hodnota, tím se jedná o menší odolnost podlahy vůči poškrábání při běžném provozu.  AC1 je určená například do ložnic, protože se předpokládá, že v nich nikdo nebude chodit v botách, ve kterých například běhal v terénu. U třídy AC5 se toto téměř předpokládá, a proto se podlaha s tímto označením dává například do recepce hotelového domu.